Marja-Leena Tiainen kirjoittaa sekä aikuisten että nuorten kirjoja. Vaihteeksi tartuin nuortenkirjaan vuodelta 2002, eli ihan tuore ei tämä kirja enää ole. Aihe on kuitenkin aina tuore: miten tavallisen perheen lapsi lähtee väärille raiteille.
Pikkuskinin tapahtumapaikkana on Joensuu, jossa vuosituhannen vaihteessa oli maanlaajuisesti ja jopa maan rajojen ulkopuolella raportoituja skinheadien ja maahanmuuttajien yhteenottoja. Joensuu sai maineen rasistisena kaupunkina. Asiasta on uutisoinut mm. Yle.
Vaikka kirja on nuortenkirja, on kiinnostavaa seurata päähenkilö Samin elämää. Sami on 15-vuotias tavallisen eroperheen poika. Isä on mennyt uusiin naimisiin venäläisen naisen kanssa, ja Sami osoittaa mieltään isän uutta vaimoa kohtaan. Samin koulumenestys on ollut hyvää, mutta kun tyttöystävän kanssa tulee bänet (kirjassa käytetty termi), alkaa koulu luisua alamäkeä. Sami ystävystyy luokkakaverinsa kanssa, jonka isoveli on skini.
Sami kavereineen pyörii skiniporukan liepeillä. Sami hankkii myös uusia vaatteita, jotka muuttavat ihmisten suhtautumista häneen. Kirja osoittaa, miten vaikeaa nuoren on pitää oma päänsä, jos haluaa samalla kuulua johonkin porukkaan. Vaihtoehtona voi olla yksinäisyys ja kiusatuksi tuleminen. Johonkin porukkaan voi myös kuulua, vaikkei täysin allekirjoita muiden ajatuksia.
Kirja oli sopivan mittainen ja piti mielenkiintoni yllä. Sopisi hyvin tämänkin päivän yläkoululaisen luettavaksi.
Ei kommentteja:
Lähetä kommentti