torstai 31. heinäkuuta 2025

Jenny Colgan: Onnen silmukoita

Onnen silmukoita on Skotlannin taivaan alla -sarjan toinen osa. Ensimmäinen osa, Ihmeitä kesätaivaalla, ei herättänyt minussa suurempia innostuksen värähdyksiä. Kaikkiaan tämä on jo kolmastoista Jenny Colganin kirja, jonka luen. 

Onnen silmukoissa jatketaan Moragin elämän seuraamista. Moragin isoisällä on pieni lentoyhtiö, jonka pienellä koneella Morag lentelee pohjoisen Skotlannin saarten välillä. Tai oikeastaan kone kuuluu isommalle lentoyhtiölle, koska edellisessä kirjassa Morag romutti oman koneensa. 

Keskeiseksi henkilöksi nousee Gertrud eli Gertie, valintamyymälän kanssa, jonka Morag palkkaa äitiyslomalle jäävän ystävänsä tilalle lennonjohtoon. Gertie ei ole edes lentänyt koskaan ennen, mutta se on äkkiä korjattu. Gertie unelmoi suuresta rakkaudesta, ja kohteita on parikin kiikarissa. 

Gertie asuu äitinsä ja isoäitinsä kanssa, ja lähes perhettä on myös paikallinen neulontapiiri, joka kokoontuu yleensä Gertien kotona. Neulominen ja neuleet ovat ilahduttavan vahvasti läsnä kirjassa, ja niiden myötä kirja on kiinnostavampi minulle. Lentämisestä ei puhuta ihan yhtä paljon kuin edellisessä kirjassa. Päätin jo alussa, että luen vähän matkaa, ja jos kirja alkaa tökkiä, lopetan. Ei tarvinnut lopettaa. Kirja piti imussaan tiukasti. 

Erityismaininta laajoille maisemien ja luonnon kuvauksille, jotka maalasivat kuvan silmien eteen. 

Tässäkin kirjassa on joitakin käännöstöksähdyksiä, joiden kohdalla asiayhteys katkeaa. En jaksanut kuitenkaan paneutua syvemmin miettimään, mistä ne voisivat johtua. 

Suomentanut Paula Takio




Ei kommentteja:

Lähetä kommentti