torstai 11. joulukuuta 2025

Mikko With: Saakelin satanen

Olen lukenut Mikko Within Banaanin, ja koska tykkäsin siitä, halusin tarttua myös Saakeli-sarjaan. Osaksi Saakelin satanen kiinnostaa, koska aika moni oppilas valitsi sen genretyönsä aiheeksi. On hyvä olla itsekin ajan hermolla. 

Kirja kertoo Uunosta, jonka elämä on aika ankeaa. Isä on kuollut, rahasta on tiukkaa ja koulussa kiusataan. Onneksi on paras (ja ainoa) kaveri Heikkinen, josta paljastuu kirjan mittaan yllättäviä asioita. Samalla luokalla on ihana Melina, josta voi haaveilla. 

Onneksi Uuno saa kesätyöpaikan, ja voi ansaita vähän omaakin rahaa. Eräänä päivänä rautakaupassa tapahtuu kummia: tuntematon mies lykkää Uunon käteen satasen ja käskee pitää siitä hyvää huolta. Tämä johtaa uskomattomaan tapahtumaketjuun. Aikuista lukijaa hämmentää vauhti, millä Uunon tasaisen tylsä elämä muuttuu gangsterielokuvaksi. 

Kirjan loppukin on elokuvamainen. Se uponnee nuoriin lukijoihin. Ja toki muihinkin, joita Uunon ankea elämä on koskettanut. Ja myönnettäköön: on kirja hauskakin. En voinut estää ajoittaisia naurunpurskahduksia.




Ei kommentteja:

Lähetä kommentti