Joona Linna palaa estradille jo kymmenettä kertaa. Aiemmat kirjat ovat nimeltään Hypnotisoija, Paganini ja paholainen, Tulitodistaja, Nukkumatti, Vainooja, Kaniininmetsästäjä, Lazarus , Peilimies ja Hämähäkki. Edellisen kirjan kohdalla valitin seksikohtausten määrästä. Taas naiset voihkivat äänekkäästi, kun mies liukuu sisään, aivan liian monta kertaa.
Hugo on 17-vuotias poika, joka kävelee unissaan ja herää mitä kummallisimmista paikoista. Hugo joutuu jopa epäillyksi murhasta unissakävelynsä takia. Kun murhia tulee lisää, Joona Linna ratsastaa (kuvaannollisesti) paikalle selvittämään ne.
Joona Linna on aika lailla yksinäinen susi, ja muu tiimi jää etäiseksi. Hädin tuskin nimiä mainitaan.
Tällä kertaa kaupungissa riehuu hullu kirvesmurhaaja ja meno on aivan päätöntä, kirjaimellisesti. Hiljaisia hetkiä ei tule, poliisi tai murhaaja on koko ajan täydessä työn touhussa aina kiihkeään loppuhuipennukseen saakka. Juoni kulkee kerrassaan ketterästi ja lukijan mielenkiinto säilyy yllä.
Kirjan loppu on ihana.
Suomentaneet Antti Saarilahti ja Anu Heino
Ei kommentteja:
Lähetä kommentti