lauantai 7. joulukuuta 2024

Kaj Korkea-aho: Äitiä etsimässä

Äitä etsimässä kertoo Korkea-ahon ja hänen puolisonsa Nikon taipaleesta isyyteen. Korkea-aholla ja hänen miehellään on mielessä kumppanuusvanhemmuus, jossa lapsen hoito jaettaisiin puoliksi äidin ja isien kesken, ja kaikki kolme olisivat tasaveroisia vanhempia. Koska kumppanuusvanhemmuudesta homoparin kannalta ei löydy oikein mistään tietoa, päätti Korkea-aho kirjoittaa kokemuksistaan kirjan vertaistueksi muille. 

Pariskunta tapasi useita äitiehdokkaita, joitakin useamman kerran. Kerta toisensa jälkeen naiset kuitenkin vetäytyivät hankkeesta, syystä tai toisesta. Korkea-aho alkoi tehdä muistiinpanoja pariskunnan lapsen äidiksi sopivan naisen löytymisestä, ja kirjoitti muistiinpanojensa pohjalta sitten tämän kirjan. Kirja tarjoaa myös tietoa siitä, millaisia sopimuskoukeroita kumppanuusvanhemmuus saattaa tuoda tullessaan. 

Kirja paneutuu suurimmaksi osaksi Korkea-ahon ajatuksiin ja tuntemuksiin, mikä on toki luonnollista, koska hän on perheen kirjailija. Nikon tuntemukset jäävät paljon vähemmälle huomiolle. Kirja tarjoaisi ehkä enemmän näkökulmia, jos se olisi kirjoitettu fiktiivisen romaanin muotoon, tositapahtumiin perustuen. Nyt Nikon syvemmät mietteet jäävät ehkä hienotunteisuudesta kertomatta.

Kaj Korkea-aho vaikuttaa kirjan perusteella olevan kuuluisa kirjailija suomenruotsalaisissa piireissä. En ole lukenut yhtään hänen kolumniaan, koska niitä on julkaistu pääasiassa ruotsinkielisessä mediassa. 

Suomentanut Laura Beck






Ei kommentteja:

Lähetä kommentti