En ole aiemmin lukenut Claire Douglasin kirjoja, mutta yllätyin positiivisesti.
Saffy ja Tom, kaksivitonen aviopari, asuvat Saffyn isoäidin omistamassa talossa maaseudulla. Pariskunta odottaa ensimmäistä lastaan. Talossa on meneillään remontti, kun pihalta löytyy luuranko. Tai oikeastaan kaksi. Luurangot osoittautuvat vuosikymmeniä vanhoiksi henkirikoksen uhreiksi.
Saffy alkaa miehensä kanssa selvitellä, kuka asui talossa murhien aikaan. Saffyn isoäidillä on muistisairaus, joten keskustelu hänen kanssaan on haastavaa. Saffyn äiti Lorna saapuu Espanjasta myös paikalle. Tarina liikkuu kolmen sukupolven naisten ympärillä. Sitä kerrotaan vuoroin kunkin näkökulmasta.
Juoni kulkee kivasti ja loppupuolella tulee hyvin yllättävä käänne, jota en osannut arvata. Tarina on kokonaisuudessaan jännittävä, vähän trillerimäinen, mutta kuitenkin lämminhenkinen.
Suomentanut Heli Naski


Ei kommentteja:
Lähetä kommentti